Odnawiamy zabytki we Lwowie

Rzeźba przedstawiająca postać Świętego Onufrego oraz wieża dawnego klasztoru sióstr Benedyktynek pod opieką konserwatorów.

14.08.2024

Święty Onufry

Zabytkowa centrum Lwowa od wielu lat stanowi dla nas pole do realizacji ambitnych założeń konserwatorskich. Po wykonaniu w ubiegłym roku prac przy rzeźbię Świętego Michała Archanioła i figurach Mars i Wenus, w tym roku podejmujemy prace przy figurze św. Onufrego. Jego przedstawienie z długą brodą i przepasanymi biodrami w towarzystwie lwa znajduje się przy ul. Krakowskiej 7 we Lwowie w pobliży Rynku. Ze względu na wysoki kunszt rzeźbiarski i wartość historyczną oraz uznając znaczenie kultu tegoż pustelnika w naszej części świata obiekt został włączony do listy projektów realizowanych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego realizowanych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2024”.
Prace realizowane są przez polsko-ukraiński zespół Anny Sztymelskiej-Karczewskiej, Oleha Kapustyaka, Oresta Dzyngi, Serhiya Yakunina, Karoliny Tałuć, Bartosza Markowskiego, Krzysztofa Jurów i Radosława Tusznio.

Dawny Klasztor sióstr Benedyktynek

IV etap prac w najstarszym żeńskim klasztorze Benedyktynek we Lwowie – obecnie kościele Wszystkich Świętych, obejmuje kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich na zwieńczeniu wieży kościelnej, w skład której wchodzi rzeźbiarsko opracowana, manierystyczna attyka z figurami i ornamentami oraz kamienny, renesansowy gzyms, fryz i kapitele. Jest to jedna z najstarszych attyk tego typu we Lwowie, świadek historii miasta od przełomu XVI i XVII wieku.

W 2021 roku przeprowadzono konserwację strony południowej z zachowaną figurą Matki Boskiej i strony zachodniej z figurą św. Benedykta. Program prac złożył konserwację techniczną i zachowawczą kamieniarki, ale z rekonstrukcją utraconych atrybutów i głowy Matki Boskiej. Obejmowała ona oczyszczanie z nawarstwień atmosferycznych i mikrobiologicznych, iniekcje spękań, kotwienie, usuwanie starych cementowych spoin, wypełnienie spoin, uzupełnienie ubytków techniczne, uzupełnienie tylko dużych ubytków zaburzających odbiór bryły, hydrofobizację, rekonstrukcję atrybutów.

Z powodu wybuchu wojny w 2022 roku i w 2023 roku II i III etap prac obejmował prace przy kamieniarce i rzeźbach zdobiących elewację szkoły (dawnego klasztoru).
Aby attyka odzyskała w pełni swój zabytkowy blask konieczne jest kontynuowanie prac przy stronie wschodniej i północnej obiektu. W obecnym momencie attyka ze względu na połowę wykonanych prac sprawia wrażenie niedokończonej, a różnica między pracami przed i po powoduje brak scalenia estetycznego.
Ustawione rusztowania pozwolą również na wykonanie sondaży stratygraficznych tynków wieży w celu opracowania programu na następne lata.

Prace w dawnym klasztorze ss. Benedyktynek prowadzi polsko-ukraiński zespół pod kierownictwem mgr Anny Kudzi.

Nadzór konserwatorski nad projektem sprawuję prof. Janusz Smaza.

 

Projekt realizuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

 

 

 

 

Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2024” 

 

 

 

Instytucją zarządzającą programem “Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2024” jest Instytut Polonika   

Sygnet w kształcie nieregularnego wielokąta w kolorach czerwonym i białym oraz tekst w kolorach szarym i czerwonym z nazwą Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika

 

 

 

 

 

 

Projekt realizowany ze środków z budżetu państwa ze środków Funduszu Promocji Kultury.  

Wartość dofinansowania: 461 850,00 zł
Data podpisania umowy:  23 lipca 2024 r.