Fara Witoldowa w Nowogródku

Białoruś
2013
konserwacja
barok, Białoruś, kościół, Nowogródek, prace renowacyjne, projekty zagraniczne

o projekcie

Miejsce chrztu Adama Mickiewicza i niemy świadek historii. Barokowy kościół farny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został wybudowany w latach 1719–1723. Stanął na miejscu wcześniejszej świątyni ufundowanej przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda pod koniec XIV wieku. Świątynia jest jednonawowa i posiada półkoliście zamknięte prezbiterium. Fasadzie, zwieńczonej trójkątnym szczytem, towarzyszą dwie niskie, czworoboczne wieże. W nawie kościoła zachowały się sklepienia kolebkowe, a w jego kaplicach – gotyckie sklepienia żebrowe.

12 lutego 1799 roku w tym nowogródzkim kościele parafialnym został ochrzczony Adam Mickiewicz. O fakcie tym przypomina pamiątkowa tablica. Fara znacznie ucierpiała podczas kampanii napoleońskiej, kiedy to Francuzi urządzili w niej magazyn. Świątynia z czasem coraz bardziej niszczała, a władze rosyjskie nie wydawały pozwolenia na jej remont. Zmiany nastąpiły dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Niestety po II wojnie światowej kościół został ponownie pozbawiony właściwej opieki.

2013

Ostatnie lata były już dla świątyni dużo przychylniejsze. Renowację fary rozpoczął Oddział Warszawski Stowarzyszenia Wspólnota Polska, zadanie w 2011 kontynuowało Towarzystwo Tradycji Akademickiej. Wykonana została renowacja tynków i pomalowanie elewacji południowej z kaplicami do styku ze ścianą prezbiterium. W 2012 roku wykonano prace konserwatorskie przy kamiennym nagrobku Jerzego Rudomina Dusiackiego z roku 1643 znajdującym się w kościele. W 2013 roku, w ostatnim etapie prac uczestniczyła już Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Wykonana została renowacja tynków i pomalowanie ścian zewnętrznych północnej nawy (z wieżą włącznie). 

Prace prowadził zespół pod kierunkiem Kazimierza Patejuka.

Zadanie finansowane było dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym Towarzystu Tradycji Akademickiej w ramach Programu „Dziedzictwo Kulturowe”, Priorytet: „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

 

+ _

podobne projekty