Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przydrujsku

Łotwa
2014, 2015, 2016, 2017, 2019
badania, konserwacja
kościół, Łotwa, ołtarz, prace badawcze, prace konserwatorskie, Przydrujsk

o projekcie

Kościół w Przydrujsku (łot. Piedruja) był wznoszony w latach 1759–1774 dzięki fundacji kanonika wileńskiego Karola Karpia. Podejrzewa się, że powstał według projektu Antonia Paracco, architekta i budowniczego pobliskich kościołów w Drui i Krasławiu. W kościele tym zachował się ołtarz główny z XVIII wieku – unikalny na Łotwie przykład malarstwa iluzjonistycznego wykorzystanego w roli kompozycji ołtarza głównego. Centrum tej kompozycji zajmuje kopia obrazu Bartolomeo Murillo wykonana w latach 30. XX wieku. Architektoniczna część ołtarza zwieńczona jest przedstawieniami malowanymi na żelaznej blasze wykonanymi około 1900 roku.

2019

W 2019 roku polsko-łotewski zespół konserwatorów pod kierunkiem Tomasza Dziurawca przeprowadzi kolejny etap prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła. Prace zostaną przeprowadzone przy stallach w prezbiterium.

Zadanie realizowane  dzięki środkom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach zlecenia zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.

2017

W 2017 roku polsko-łotewski zespół konserwatorów pod kierunkiem Tomasza Dziurawca przeprowadził kolejny etap prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła. Tym razem uwagę poświęcono dolnej części iluzjonistycznego ołtarza oraz architektonicznej, dolnej, drewnianej części składającej się z mensy i tabernakulum. Tym samym prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym zostały zakończone.

Zadanie zrealizowane zostało dzięki środkom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach zlecenia zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.

2016

Rozpoczęty w 2016 roku drugi etap prac w kościele w Przydrujsku polegał na kolorystycznym uzupełnieniu ubytków polichromii oraz złoceń w górnej części ołtarza. W tym samym roku przeprowadzono również konserwację obrazu oraz ramy.

Zadania realizowane były pod kierunkiem Tomasza Dziurawca.

Prace sfinansowano dzięki środkom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach zlecenia zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

2015

W 2015 roku przeprowadzono pierwszy etap prac konserwatorskich przy iluzjonistycznym ołtarzu głównym w świątyni. Zadanie wykonał zespół konserwatorów pod kierunkiem Tomasza Dziurawca.

Projekt sfinansowano dzięki środkom Ministra Spraw Zagranicznych przyznanych Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach Konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku”.

2014

W 2014 roku kościelne malowidła ścienne poddano kompleksowym pracom badawczym. Zbadano częściowo widoczne iluzjonistyczne dzieła zdobiące prezbiterium, wykonano również odkrywki w obrębie całej świątyni. Wynik przeprowadzonej analizy porównawczej pozwolił z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że autorem liczącej 65 m2 powierzchni dekoracji malarskiej w ołtarzu głównym był Filippo Castaldi, malarz związany z rodem Platerów, autor m.in. fresków z kościoła św. Ludwika w Krasławiu. Ustalenie autorstwa malowideł stanowiło zaledwie pierwszy etap prac Fundacji w Przydrujsku. Na kolejny rok zaplanowano pełną konserwację tych zabytkowych dzieł sztuki.

Prace badawcze wykonał zespół konserwatorów pod kierunkiem Tomasza Dziurawca.

Zadanie realizowane było dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej (partnerowi Fundacji) w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet: „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

+ _

podobne projekty